mattianow mattianow
485
BLOG

MIN. ARŁUKOWICZ JAK KUKŁA MUSI PODPISYWAĆ

mattianow mattianow Polityka Obserwuj notkę 1

 Dotychczasowa skuteczność negocjacyjna polskiej administracji jest taka, że koncerny farmaceutyczne oferują wiele leków w naszym kraju po cenach wyższych niż identycznych leków w USA, Kanadzie czy innych krajach UE. Oczywiście koncerny posiadają wiele kalkulacji farmakoekonomicznych uwzględniających polską specyfikę epidemiologiczną, demograficzną, strukturalną i ekonomiczną uzasadniającą ten stan rzeczy.


Rozkręcający się kryzys polskich finansów  i polskiej waluty każe szukać oszczędności. Tak więc administracja rządowa postanowiła za jednym razem poczynić potrójne oszczczędności.

Po pierwsze wymusić na koncernach zmianę polityki cenowej w celu obniżenia cen leków. Pod pretekstem mało nowoczesnych preparatów w ofercie wykreślono z listy refundacyjnej większość preparatów konkretnego koncernu i oczekuje się na reakcję. Oczywiście gdyby wykreślono jeden lub kilka preparatów to nie odniosło by to żadnego skutku, gdyby nie podano przyczyny wykreślenia preparatów sprawa mogła by mieć swój finał w sądzie

Po drugie uszczelnić system poprzez nieproporcjonalne kary nakładane na lekarzy i farmaceutów, którzy popełnią błąd w skomplikowanym systemie refundacyjnym, wymuszając aby lekarz nie przepisywał preparatów najbardziej skutecznych, zgodnie z jego wiedzą na daną chorobę, ale tylko te przewidziane przez administrację i tylko wybranym chorym.

Po trzecie wymusić na statystycznych ubezpieczonych wnoszenie większych opłat za kupowane leki w celu większego zasilenia systemu.

Oczywiście minister Arłukowicz nie jest autorem tych zamian, ale skoro budżety Ministerstwa Zdrowia i NFZ zostały zaprojektowane na 2012 rok z uwzględnieniem oszczędności wynikających z nowych zasad refundcji leków to czy mógł tych zmian nie wprowadzić ? Zresztą w obecnej sytuacji minister ten będzie zmuszony przez najbliższy czas jak kukła podpisywać większość przygotowanych dokumentów przez narzuconych współpracowników zanim się zorientuje w sytuacji i wypracuje własne metody działania lub odejdzie w niesławie (nowe zasady kształcenia przed i podyplomowego lekarzy, przekształcenia własnościowe w placówkach medycznych, nadzór nad NFZ, brak środków finansowych, koszyk świadczeń podstawowych i wiele, wiele innych)

Pozostaje pytanie czy można było wprowadzić te zmiany w sposób bardziej profesjonalny, stopniowo, bez ewidentych błędów z poszanowaniem lekarzy, farmaceutów i chorych.
mattianow
O mnie mattianow

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka